Keturios dienos Niujorke – maršrutas kelionei

Niujorkas – vienas gražiausių pasaulio miestų. Ką pamatyti Niujorke? Pirmąkart istorijoje sudarėme specialų lietuvišką maršrutą po Niujorką, kuriame pamatysite ne vien visiems žinomas įspūdingiausias ir smagiausias Niujorko vietas, tačiau ir tas, kurios ypač įdomios būtent mums, lietuviams.

 


Pirmoji diena Niujorke

Pirmosios dienos maršrutas prasideda nuo atstatytojo Pasaulio prekybos centro dangoraižio – aukščiausio Amerikos pastato. Į pradžią galite atvažiuoti išlipdami metro stotelėje „World Trade Center“ (PATH linija) arba „Cortland St.“ (N, R, W linijos)

Iš ryto pasivaikščiokite po pietinį Manheteną. Tai – Niujorko ekonominė širdis! Pradėkite nuo Pasaulio prekybos centro, kurį 2001 m. nugriovė teroristai. Dabar dangoraižių vietoje – Rugsėjo 11 memorialas, vienas įspūdingiausių pasaulyje: tarsi į bedugnę amžinai bėgantis vanduo.

Rugsėjo 11 d. memorialas Niujorke

Praeikite Wall Street gatvę, pasaulio finansiniu centrą. Ten – Niujorko akcijų birža, o šalia jos – atminimo lenta lietuviui Aleksandrui Kuršiui, dar 1659 m. toje vietoje įsteigusiam pirmąją Niujorko lotynišką mokyklą. Deja, 2018 m. lenta nuimta ir neaišku ar bus grąžinta.

Niujorko akcijų birža

Pasukę į Broad Street, nueisite į Beteri (Battery) parką, iš kur plaukia keltai iki Laisvės statulos. Į bilieto kainą įeina dviejų salų aplankymas.

Pirmajai – Laisvės salai (Liberty Island) – paaiškinimų nereikia. Tik, jei norite pakilti į Laisvės statulos viršų, turite pirkti bilietą prieš kelis mėnesius! Bet jei pavėlavote – nesijaudinkite, Niujorke yra daug galimybių pasidairyti iš dar aukščiau.

Niujorko Laisvės statula

Antroji – Eliso sala (Ellis Island) – mažiau žymi, bet net įdomesnė. Didingasis pastatas ten – tai buvęs imigracijos punktas, per kur į JAV prieš 100 metų atvyko milijonai imigrantų, tarp jų šimtai tūkstančių lietuvių. Sužinokite, ką patyrė šie žmonės, atvykę be nieko į kitą žemyną, palikę visiems laikams savo gimines ir pastatę šiuolaikinę Ameriką. Ir atraskite gabalėlius Lietuvos tose Imigracijos muziejaus menėse!

Elio salos imigracijos muziejaus salė Niujorke

Bilietus į laivą į Eliso ir Laisvės salas galite pirkti internetu iš anksto. Jei domina apleistos vietos, būtinai užsisakykite ekskursiją po Eliso salos ligoninę (vietų skaičius ribotas!), kur daktarai spręsdavo, ar imigrantų sveikata pakankamai stipri, kad JAV juos priimtų. Kiek žmonių likimų ten apsivertė aukštyn kojomis!

Elio salos ligoninė Niujorke

Nemažiau nei pačios Laisvės ir Eliso salos pribloškia Niujorko dangoraižių panorama iš laivo. Ir nuo kiekvienos vandens vietos ji vis kitokia. Todėl iš Pietinio Manheteno į Vidurinį Manheteną (Mid-Town) irgi plaukite laivu. Jis išvyksta iš South Street Seaport į East 34 Street. Stebuklas – to laivo bilietas kainuos ne brangiau, nei metro! Už tai visą valandą galėsite gerėtis Niujorko dangoraižiais ir tiltais iš viršutinio denio, gal užkandžiaudami (jei pamiršote nusipirkti užkandžių krante, jų bus ir laive).

Vaizdas iš maršrutinio laivo Niujorke

Atplauksite į Mid-Town Manhattan, patį seniausią Niujorko dangoraižių rajoną, kuriame ne vienas pastatas, buvęs aukščiausiu pasaulyje: Chrysler Building, Empire State Building. Niujorke būtinai turite pasikelti į bent vieno dangoraižio viršūnę – išsirinkite, kurio. Gera mintis aukštyn keltis vakare ir praleisti viršūnėje saulėlydį – taip pamatysite miesto panoramą ir šviesiai, ir tamsiai.

Vakare tiesiog pasivaikščiokite gatvėmis, dairydamiesi į pastatus – senieji Niujorko dangoraižiai ne šiaip sau plienas, betonas ir stiklas, tai – tarsi aukšti didingi rūmai!

Senovinis Niujorko daugiaaukštis

Bevaikštinėdami, užsukite į Grand Central traukinių stotį, kurios įspūdingi vestibiuliai didingesni, nei daugelio bažnyčių.

Grand Central stotis Niujorke

Galite žvilgtelti į „Rossevelt Hotel“, kuriame dirbo Antanas Škėma – deja, jis dabar uždarytas.

 


Antroji diena Niujorke

Antrosios dienos maršrutas prasideda ir baigiasi „Roosevelt Hotel“.

Šiandien pasivaikščiokite Niujorko Centriniame parke – viename garsiausių pasaulio parkų, milžiniškoje gamtos oazėje pačioje Niujorko širdyje, kurioje ir ežerai, ir kalvos, ir miškeliai. Ir įspūdingas paminklas Lietuvos karaliui Jogailai, pastatytas dar 1939 m.!

Jogailos paminklas Niujorko centriniame parke

Pakeliui į parką ir iš jo aplankykite jus dominančias vietas – jei patinka modernus menas, tiesiog privalote pamatyti MOMA modernaus meno muziejų (vieną garsiausių pasaulyje), jei klasikinis menas – Metropolitan meno muziejų (jis, beje, prie pat Jogailos statulos!). Jei dar negana dangoraižių – Rokefelerio centras, kurio apžvalgos aikštelė laikoma viena geriausių. Greta Rokefelerio – Šv. Patriko katedra (milžiniška – bet šitokia menkutė, palyginus su visais dangoraižiais!)

Pažiūrėkite ir vieną didingiausių miesto pastatų – Niujorko biblioteką, kurioje prie pat įėjimo – ir atminimo lenta aukotojui Martinui Ratkei iš Lietuvos.

Niujorko biblioteka

Vakare nepamirškite pasėdėti Times Square ir pasigerėti labiausiai spindinčiomis Niujorko reklamomis (vieta, kur žmonės reklamas žiūri savo noru!).

Niujorko Times Square

Ir nueikite į kokį Brodvėjaus miuziklą – net jeigu Lietuvoje nepatinka teatras, čia viskas kitaip, nes tie patys spektakliai vaidinami beveik kasdien ir išbaigti iki tobulumo. Brodvėjus – tai įstriža gatvė aplink Times aikštę ir dauguma teatrų ten.

 


Trečioji diena Niujorke

Niujorkas – tai ne tik Manhetenas! Kai kurios įdomiausios jo vietos ir visai kitokia atmosfera – toliau nuo centro. Išsinuomokite vienai dienai automobilį. Manhetene jis tikrai nereikalingas – automobilio statymo kainos ten plėšikiškos (15$ už valandą ir daugiau). Tačiau daugelyje čia siūlomų aplankyti vietų automobilį galima palikti paprastai ar nemokamai, o viešuoju transportu kai kur sunkiai nuvažiuosi. Tik nesinuomokite automobilio oro uoste – kitur kainos perpus ir daugiau žemesnės!

Apie 12:00 nuvažiuokite į Atsimainymo lietuvių bažnyčią Kvinse. Tada ten vyksta mišios (išskyrus šeštadienį), todėl pastatas, kuriame architektas Jonas Mulokas, ilgėdamasis Lietuvos, sukūrė „modernų, bet lietuvišką“ architektūros stilių – atidarytas. Galėsite ne tik pažiūrėti koplytstulpį primenančią varpinę ar kryžius su pagoniškomis saulėmis ir mėnuliais, bet ir ornamentus viduje – net ant kiekvieno suolo – po Vyčio kryžių. Jei neturėtumtėte automobilio, ten veža Q58, Q59, Q18 autobusai. Q18 važiuoja iš „Woodside“ metro stoties.

Niujorko Atsimainymo lietuvių bažnyčia

Paskui laukia Floido-Beneto oro uostas, iš kur kilo visi lakūnai Atlanto užkariautojai: nuo Čarlzo Lindbergo iki Dariaus ir Girėno (pastariesiems net stovi medinis paminklėlis magistralės prieš oro uostą vidury!). Oro uostas dabar nebeveikia ir yra visai atviras – tad galite ne tik pažiūrėti apleistus senovinius angarus, bet net pasivažinėti pakilimo takais, nuo kurių tarpukario didvyriai kildavo skristi per Atlantą! Jei neturėtumėte automobilio, į Floido Beneto oro uostą veža Q35 autobusas iš Flatbush Avenue metro stoties.

Niujorko Floido-Beneto oro uostas

Pailsėkite Braiton Byče netoli Floido-Beneto oro uosto. Ten veikė legendinė Coney Island, pirmasis garsus pasaulio lunaparkas ir iki šiol veikia unikalus apžvalgos ratas „Wonder Wheel“, kurio kabinos rieda iš centro į pakraščius. O taip pat – garsiausias Niujorko paplūdimys. Net jei oras bus netinkamas maudytis, aplink jo garsųjį lentų taką (Boardwalk) yra daug restoranų ir pramogų. Čia galite atvykti ir metro – stotelė Coney Island, D, N, F, Q linijos.

 


Ketvirtoji diena Niujorke

Ketvirtąją dieną nėra numatytas konkretus maršrutas, tačiau pažymėtos įdomios bei smagios vietos, nepatekusios į kitų trijų dienų maršrutus, kurias galite aplankyti metro

Diena atsipalaidavimui!

Galite pasivaikščioti „High Lane“ – pėsčiųjų tiltu virš didelio gabalo Manheteno, kuriuo kažkada ėjo geležinkelio bėgiai. Dabar tai – tikras „pakeltas“ parkas, populiari pasivaikščiojimų vieta. High Lane veda į naktiniu gyvenimu garsėjantį Greenwich Village rajoną, kuriame galite pramogauti vakare.

Jei labiau domina intelektualesnės pramogos, už kelių kvartalų nuo ten – „Anthology Film Archives“ kino teatras, įkurtas Jono Meko. Jame dažnai rodomas nekomercinis kinas („2 Avenue“ metro stotis, F linija).

Anthology Film Archives Niujorke

Pavažiavę metro į dešinįjį Hadsono upės krantą („Exchange Place“ metro stotis, PATH linija) galite pasigerėti įspūdinga Niujorko dangoraižių panorama ir įsirašyti, kad buvote dar vienoje valstijoje (dešinysis krantas – jau Naujajame Džersyje).

Exchange Place vaizdas Niujorke

Tuo tarpu metro į kitą pusę, Brukliną, privažiuos Viljamsburgą, „hipsterišką“ rajoną, vadinamą Mažuoju Berlynu ir garsėjantį naktiniu gyvenimu. Beje, Viljamsburgas – senasis Niujorko lietuvių rajonas! Ten lietuvių daug nebelikę, bet tebeveikia sena lietuvių Apreiškimo bažnyčia, Lietuvos aikštė, galima rasti net lietuviškų iškabų (deja, apleistų).

Apreiškimo lietuvių bažnyčia Niujorke

Išbandyti Niujorko metro įdomu ir šiaip: juk tai vienas seniausių metro pasaulyje, skaičiuojantis jau antrą šimtmetį. Jis lėtas, džeržgiantis, bet juo naudojasi dauguma niujorkiečių. Juo geriausia vykti ir į miesto oro uostus.

Niujorko metro

Turite daugiau idėjų, ką pamatyti Niujorke per 4 dienas? Rašykite į komenatrus!

One thought on “Keturios dienos Niujorke – maršrutas kelionei”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *