Vašingtonas – JAV sostinė ir vienas įdomiausių miestų. Ką pamatyti Vašingtone? Pirmąkart istorijoje sudarėme specialų lietuvišką maršrutą po Vašingtone, kuriame pamatysite ne vien visiems žinomas įspūdingiausias ir smagiausias Niujorko vietas, tačiau ir tas, kurios ypač įdomios būtent mums, lietuviams. O taip pat išvykos į gražius aplinkinius miestus: Baltimorę, Anapolį.
Pirma diena: Vašingtono centras
Susipažinkite su Vašingtonu, JAV sostine, praeidami svarbiausia Amerikos gatve-aikšte: 3 km ilgio National Mall. Aplink šią alėją – ar, tiksliau, pasivaikščiojimui patogų parką – visi svarbiausi JAV pastatai.
Pradėkite žygį nuo Kapitolijaus, kur įsikūręs JAV parlamentas (metro stotis: Capitol South, oranžinė, sidabrinė ir mėlyna linijos).
Eikite į vakarus pro „Amerikos balso“ radijo stoties pastatą. Iš čia Sovietų okupacijos laikotarpiu transliuotos ir lietuviškos laidos Lietuvai – vienintelis informacijos iš Vakarų šaltinis. Galite aplankyti radijo studijas kartu su dažnomis ekskursijomis (registruokitės iš anksto).
Paskui National Mall supa įvairiausi teminiai muziejai – kiekvienas tarp geriausių pasaulyje. Ir, svarbiausia, visi nemokami! Jie – milžiniški, jiems reikia daugiau laiko, tačiau kai bilietų pirkti nereikia, galite užeiti apsidairyti, kad nuspręstumėte, į kuriuos grįžti kitą dieną. Tiesa, prie saugumo patikros muziejuose gali būti eilės – todėl susiorientavimui galite tiesiog užsukti į Smithsonian pilį. Muziejų sąrašas – prie antros dienos.
Iš kiekvienos Naitonal Mall vietos žvilgtelkite į Vašingtono monumentą ir pasijuskite priblokšti jo dydžio, kai prieisite artyn. Atsiremkite į baltą tos aukštos kolonos sieną ir pažvelkite viršun! Tikiuosi, galva nesusisuks… Tai buvo aukščiausias pasaulio pastatas iki Eifelio bokšto. Iš viršaus galite pažvelgti į National Mall ir į Baltuosius rūmus.
Jei norite užeiti į Baltųjų rūmų vidų, privalote registruotis labai iš anksto per Lietuvos ambasadą JAV.
Jei to nepadarėte, nesijaudinkite: Vašingtone lankytinų vietų yra ir be to. Labai gali būti, kad išvysite ir tai, ko nė negalėčiau numatyti: National Mall kas nors beveik nuolat protestuoja. Pažinsite JAV politinę ir žodžio laisvės kultūrą savaip, jei keliolika ar keliasdešimt minučių paklausysite kokio „eilinio protesto“: ugningų kalbų, karštų, transparantais ginkluotų, oratorių pasekėjų.
Pasidairyti į žmones galėsite ir vaikščiodami aplink didžiausius memorialus: prezidento Linkolno, Antrojo pasaulinio karo.
Pasižiūrėkite, kaip prie Vietnamo memorialo sienos žuvusių karių giminės spaudžia popieriaus lapus ir juos trina pieštukais – kad atsispaustų jų didvyrių giminaičių vardai ir parvežtų juos namiškiams. Ir dar kaip jie ten palieka visokiausias „dovanas“, kurias vakare surenka darbininkai…
Vašingtone šitokių ritualų yra ir daugiau. Pereikite tiltą per Potomako upę ir pasivaikščiokte Arlingtono nacionalinėse kapinėse, kur atgulė dauguma didvyrių iš visų JAV karų.
Prisėskite ant Nežinomo kario paminklo laiptų ir stebėkite kas pusvalandį vykstantį Garbės sargybos pasikeitimą: čia sargybiniai ne šiaip sau stovi, o nuolat patruliuoja. Aišku, viskas nemokamai.
Pamąstykite apie tą JAV didybę, kurią šiandien matėte, vaikštinėdami tarp „sniego baltumo Arlingtono eilių“ – ištiso „miesto“ iš vienodų baltų antkapių. Susiraskite žymiausius kapus – pavyzdžiui, prezidento Kenedžio. O taip pat tuos, kurie susiję su Lietuva: Kaune komunistų 1920 m. nužudyto amerikiečio Semuelio Hariso (paženklintą Vyčiu), už JAV kariavusio lietuvio Vladislovo Sabaliausko (Walter Sabalauski).
Vaikščiodami nuo vieno šių kapų prie kito, apžiūrėsite ir visas Arlingtono kapines, pamatysite dešimtis, o gal šimtus ten gyvenančių voveryčių.
Sutemus, grįžkite į National Mall ir nusistebėkite, kaip visos vietos atrodo įspūdingai kitaip kai apšviestos galinga elektros šviesa: pavyzdžiui, pažvelkite nuo Linkolno Memorialo viršaus, kaip švytintis Vašingtono monumentas atsispindi Atminimo tvenkinyje, ar pasivaikščiokite tarp apšviestų Antrojo pasaulinio karo memorialo fontanų.
Antra diena: Vašingtono muziejai
Šiandien nueikite į kelis iš Smithsonian muziejų. Turėkite omenyje, kad kiekvienas jų – labai didelis ir, apžiūrinėdami nuodugniai, užtruksite bent kokias 3 val. kiekviename, todėl per dieną galėsite pamatyti ne daugiau trijų muziejų, o tarp muziejų pavalgyti ar atsigerti.
Bet kai visi muziejai nemokami, apžiūrinėti nuodugniai niekas neverčia: nusibodus vienam, galite tuoj pat skubėti į kitą. Tik nutarę greitai lakstyti iš vieno muziejaus į kitą, galite nesunkiai atsilikti nuo tempo: JAV muziejai nėra tiesiog aprašų rinkiniai, jie įtraukia, yra interaktyvūs.
Svarbiausi nemokami Vašingtono muziejai, visi esantys National Mall ar netoliese:
*Gamtos istorijos (Natural History).
*Oro ir kosmoso (Air and Space) – aviacijos istorija, seni lėktuvai, tikri kosminiai laivai. Ir informacija apie Atlanto pirmeivius – tokius kaip Darius ir Girėnas.
*Afrikos meno (African art).
*Amerikos istorijos (American History).
*Portretų (Portrait gallery).
*Amerikos meno (American art).
*Amerikos taikomojo meno (Renwick gallery).
*Azijos meno (Freer Gallery ir Arthur M. Sackler gallery).
*Holokausto (Holocaust) – tarp eksponatų yra ir Eišiškių žydų nuotraukos.
*Šiuolaikinio meno (Hirshhorn museum and Sculpture Garden) – tarp netikėtų meno kūrinių – ir Lietuvos žydo Lifšico iš Druskininkų skulptūra.
*Afroamerikiečių (African American History and Culture).
*Indėnų (American Indian).
*Pašto (Postal).
Beje ši „antra diena“ nesunkiai gali virsti ir dviem, ir trim, ir keturiom dienom – nelygu koks muziejų fanas esate.
Jei eisitye į pašto muziejų ar Union Station, stabtelkite ir prie paminklo Komunizmo aukoms – jis mažas, muziejumi dar nevirto – sunku buvo ir apskritai jį pastatyti, nes kai kurios JAV jėgos ir užsienio šalys to labai nenorėjo.
Trečia diena: atokesnis Vašingtonas ir Anapolis
Išsinuomokite automobilį: Vašingtono centre tai nebūtina, bet norint važiuoti toliau alternatyvų mažoka, o parkavimas daug kur nemokamas.
Visų pirma, važiuokite į šiaurę 16-ąja NW gatve. Tarpukariu tai buvo pagrindinė ambasadų gatvė ir būtent čia Lietuva 1924 m. įsigijo seniausią savo ambasadą, kuri vis dar veikia. Pasigerėkite jos fasadu, o susitarę galite patekti ir į vidų.
Būtinai užeikite į Nekaltojo prasidėjimo baziliką – didžiausią katalikų bažnyčią visose JAV ir aukščiausią Vašingtono pastatą. Apeikite jos pažibą – „tautines koplyčias“, kiekviena kurių skirta kuriai nors JAV mažumai (vietnamiečiams, juodaodžiams, lenkams, libaniečiams ir t.t.) ir persmelktos tos tautybės menine estetika, dvasia. Kiekvienos istoriją galite išgirsti ir nemokamose ekskursijose.
Mažosios koplyčios – rūsyje, o didžiosios, svarbiausių JAV mažumų – viršuje. Tarp jų ir lietuvių Šiluvos koplyčia. Skirkite bent 15 minučių panagrinėti visiems joje esantiems meno kūriniams, subtiliai perteikiantiems Lietuvą ir Lietuvos istoriją – jų tiek daug, kad ne iš karto viską ir pastebėsite!
Nuo bazilikos keliaukite per Anakostiją, kur išvysite kitokį Vašingtoną: priklausantį ne turtingai valdžiai, bet skurdiems juodaodžiams. Tai – vadinamasis getas, kuriame amerikiečiai pataria važiuoti užsispaudus duris. Jei domitės poezija, nuvykite į Cedar Hill kapines ir parymokite prie poeto Henriko Radausko kapo.
Po pietų keliaukite į Anapolį (~50 km) nuo Vašingtono – vieną retų JAV miestų, turinčių mielą senamiestį. Pasivaikščiokite tarp tų nedidelių namų! Pavalgykite jaukiame restorane.
Pernakvokite Anapolyje arba Baltimorėje, kuri visai šalia (~50 km).
Ketvirta diena: Baltimorė
Šiandien pasigerėkite kitokiu JAV miestu: senu, tačiau nusigyvenusiu didmiesčiu. Dabar čia vyrauja juodaodžiai ir didelės jo dalys primena getą – tačiau didingi dangoraižiai primena, koks svarbus miestas tai buvo XX a. pradžioje.
Iš ryto pasivaikščiokite po Baltimorės centrą, istorinį Fell’s Point rajoną, uosto rajoną (Inner Harbor), pasigerėkite senoviniais dangoraižių fasadais ir senais laivais, o anapus įlankos – Makhenrio fortu. Tai išvydęs jame plazdančią Amerikos vėliavą F. Skotas Kėjus sukūrė JAV himną – „žvaigždėta vėliava“.
Užsukite į Šv. Alfonso šventovę, vieną įspūdingiausių Baltimorės bažnyčių, kurios bokštas aukštesnis nei visi Vilniaus bažnyčių bokštai. Ją statė vokiečiai, bet 1902 m. nupirko lietuviai, tokia milžiniška tai buvo bendruomenė – iki šiol ten gali rasti Sibiro rožančių.
Po pietų iš anksto sutarę keliaukite į Lietuvių namus-muziejų, statytus dar 1920 m. Pasijuskite įkvėpti seno didingo ir tautinio jų interjero, pagrindinės salės. Muziejuje atraskite daug naujo apie tai, kaip Lietuvos gyvenimas atrodė iš anapus Atlanto ir kaip prieš 50 ar 100 metų emigravę lietuviai Baltimorėje saugojo lietuvybę bei rėmė Lietuvą.
Tarp eksponatų – protestuose Vašingtone už Lietuvos laisvę naudota Laisvės statulos kopija ir sausio 13 d. aukas simbolizavę koplytstulpiai; pinigus Baltimorėje rinkusio J. Basanavičiaus akiniai; bakūžė, kurią lietuviai veždavo į renginius ir pristatydavo viduje Lietuvą; iš gėrimų šiaudelių lankstyti sodai (juk šiaudų Baltimorėje nebuvo).
Priešais lietuvių namus – gražus paminklas Lietuvai ir Lietuvos parkas su stilizuotu Vyčiu.
Jei apsilankystie lietuvių namuose penktadienio vakare, sutiksite ir vietos lietuvius (kai kurie jau – trečios ar ketvirtos kartos lietuvių imigrantų palikuonys), galėsite kartu pavalgyti lietuviškų patiekalų.
Sutemus grįžkite į Vašingotną.
Jei norite pratęsti šį maršrutą, galite prijungti maršrutą Niujorkas-Vašingtonas, važiuodami atvirkščia tvarka iš Vašingtono į Niujorką. Taip pat, jei turėsite Vašingotne penktą dieną – galite ją skirti kitiems Smithsonian muziejams aplankyti
One thought on “Keturios dienos Vašingtone – maršrutas kelionei”