Niujorkas-Bostonas – kelionės maršrutas

Niujorkas-Bostonas – vienas populiariausių kelionės po Ameriką maršrutų. Pirmąkart istorijoje sudarėme specialų lietuvišką maršrutą šiam keliui ir jo apylinkėms, kuriame pamatysite ne vien visiems žinomas įspūdingiausias ir smagiausias vietas, tačiau ir tas, kurios ypač įdomios būtent mums, lietuviams.

Maršrutas prasideda iš Niujorko, tačiau Niujorko lankytinos vietos čia neaprašomos: kelionė prasideda nuo išvažiavimo iš Niujorko. Pačiam Niujorkui turime atskirą keturių dienų maršrutą, kurį kviečiame paskaityti.

 


1 diena: pietinis Konektikutas

Išvažiuokite iš Niujorko pasibaigus rytinėms piko valandoms.

Trumpam stabtelkite Bridžporte prie lietuvių bažnyčios – dabar parapijoje vyrauja lotynų amerikiečiai, kurių daug, ir todėl bažnyčia dažnai atidaryta. Viduje likę lietuviški užrašai, vitražai.

Niu Heivene pasigerėkite Jeilio universiteto – vieno svarbiausių visame pasaulyje – didingais it rūmai senoviniais pastatais. Jei bent kiek domina menas, užsukite į universiteto meno galeriją, kurioje – pasaulinio lygio darbai.

Jeilio universitetas Niu Heivene

Nakvoti važiuokite į Voterberį. Jei dar nesutemo, pasivaikščiokite po buvusį Voterberio lietuvių rajoną, kur dar gali išvysti Vyčiu puoštą apleistą lietuvių mokyklą, veikiančią lietuvių bažnyčią, lietuvišką koplytstulpį. Jei sutemo, atidėkite rytdienai. Nes Voterberio lietuvių rajonas kartu ir „geto“ pavyzdys, kur senuosius gyventojus ilgainiui pakeitė rasinės mažumos, užgriuvo nesaugumas, skurdas ir nešvara (JAV mastais – palyginus su „trečiuoju pasauliu“, vis tiek viskas tvarkinga).

Voterberio lietuvių mokykla

 


2 diena – šiaurinis Konektikutas

Išvažiuodami iš Voterberio, stabtelkite lietuvių netikinčiųjų įkurtose tautinėse kapinėse, kur galite rasti ir tautinius simbolius (ant tautininkų kapų), ir kūjus su pjautuvais (ant kairiųjų kapų).

Voterberio lietuvių kapinės

Papusryčiaukite Brooklyn Bakery, kurią dar prieškariu įsteigė lietuviai. Anksčiau ši kepykla veikė lietuvių rajone, bet, nors ir persikėlė į kitą vietą, ten dar rasite autentišką stalą bei senas lietuvių nuotraukas.

Važiuokite pro Konektikuto sostinę Hartfordą. Užsukite ten į rašytojo Marko Tveno namą – nebūtinai jei patinka jo kūryba, nes tai ir tiesiog puikiai išsilaikęs XIX a. turtingo amerikiečio namas. Žvilgtelkite į įspūdingą valstijos kapitolijų bei modernią Hartfordo katedrą (prie jos raskite ir lietuvišką koplytstulpį).

Hartfordo Niu Briteno priemiestyje sustokite prie lietuvių bažnyčios, kurioje krikštytas Lietuvos partizanų vadas A. Ramanauskas-Vanagas – priešais ją – vienas gražiausių JAV lietuviškų koplytstulpių ir nuolat plazdanti trispalvė. Deja, bažnyčia atidaroma retai.

Niu Briteno lietuviškas paminklas

Nakvokite Springfilde – mieste, kuriame Džeimsas Naismitas sukūrė krepšinį.

 


3 diena: Springfildas ir Putnamas

Praleiskite geras tris valandas Krepšinio šlovės galerijoje: kamuolio formos pastate, kuriame – gausybė smagybių: nuo galimybės pakomentuoti krepšinio rungtynes ar pasilyginti rankos mostais su NBA žvaigždėmis iki garsiausių visų laikų pasaulio krepšininkų gyvenimų istorijų, nuotraukų, vaizdo įrašų, daiktų ir citatų (raskite Sabonį, Marčiulionį!).

Naismito muziejus Springfilde

Antrai dienos pusei nuvykite į Putnamą – vieną svarbiausių JAV lietuvybės centrų.

Viskas ten kūrėsi aplink lietuvių moterų vienuolyną, kuris veikia kasdien. Pasivaikščiokite po jo didelį parką, lietuvių kapinaites (ne viena tarpukario įžymybė ten palaidota!) ir nueikite iki Mindaugo pilies miškelyje, savom rankom pastatytoje lietuvio S. Ylos (raktas – pas vienuoles, viduje – Mindaugui skirti meno kūriniai).

Mindaugo pilis Putname

Tada aplankykite koplyčią su gražiais Varnelio skurtais vitražais.

Ir galiausiai užeikite į ALKA Amerikos lietuvių meno muziejų pasigerėti nematyta, bet labai kokybiška patriotine lietuvių daile ir skulptūra – Kašubos, Žoromskio, Kasiulio, Varnelio ir kitų garsių lietuvių darbais (muziejus dirba ketvirtadieniais, kitom dienom reiktų susitarti iš anksto, bet raktą turi vienuolyno vienuolės).

ALKA muziejus Putname

Nakvoti važiuokite į Vusterį (Worcester), kur pasigerėkite tradciniais triaukščiais namais.

 


4 diena – Merimako slėnis

Iš Vusterio keliaukite į Merimako upės slėnį – JAV senosios tekstilės pramonės širdį.

Slėnio miestuose pasigerėkite stačiai milžiniškais XX a. pradžios fabrikais: gražiais, raudonaplyčiais, bet dabar niekam nereikalingais. Būtent tokios pramonės dėka JAV tapo valstybe nr. 1, būtent į tokius dirbti plūdo milijonai migrantų (ir lietuvių). Lorense yra fabrikų muziejus, bet dar įspūdingiau kartais tiesiog sustojus pasivaikščioti po tą nesibaigiantį sunykusios (išsikėlė į Kiniją) pramonės peizažą.

Fabrikas Lorense

Pasigerėkite ir tuo, kas pastatyta už pramonėje uždirbtus pinigus: pavyzdžiui, didingos rotušės. Lorense būtinai aplankykite ir rotušės vidų – rasite atminimo lentą, kad Lorensas pirmasis JAV pripažino Lietuvos nepriklausomybę.

Prie Lovelo rotušės apžiūrėkite meniškus paminklinius akmenis, kiekvienas kurių skirtas vis kitai imigrantų tautai. Kiek jų daug ir vis statomi nauji! Aišku, yra ir lietuviams. Deja, ilgainiui atvykėliai nutautėjo, jų puoselėtos institucijos užsidarė, todėl dabar šie miestai – ir tikros „bažnyčių kapinės“. Jei patinka niūruma, užmeskite akį į apleistų bažnyčių vidų. Arba perstatytų į butus (Lovelo lietuvių bažnyčia).

Lovelo rotušė

O jei norite ko gražaus ir netikėto – aplankykite lietuvių tautines kapines, įkurtas nuo Vatikano atskilusių lietuvių.

Netoliese galite nusifotografuoti rajonėlyje, kur visi gatvių pavadinimai – lietuviški (Palangos, Varnių, Birutės ir kt.)

Vakare nuvykite į Kenebunkporto kurortą ir nakvokite lietuviškuose svečių namuose. Tai – didžiulio lietuviško komplekso, apimančio vienuolyną, parką, skulptūras dalis. Pasiėmę iš svečių namų registratūros parko skulptūrų aprašus, pasivaikščiokite prieš miegą gerėdamiesi nuostabiai apšviestomis skulptūromis „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ ir pan.

Paminklas Kenebunkporte

 


5 diena – Kenebunkportas

Diena poilsiui!

Kenebunkportas – kitoks Amerikos kurortas. Turtingas ir saugus. Netropinis – sezono trukmė čia panaši, kaip Palangoje. Žalias.

Iš ryto pasivaikščiokite po Kenebunkporto lietuvišką parką, miškelį, pasigerėkite vaizdais į upę. Užsukite į lietuvių vienuolyną – ten dažnos mišios, tad jis nuolat atidarytas. Mišios, tiesa, angliškos, bet jas laiko lietuviai kunigai, yra lietuviškų vitražų.

Pasivaikščiojimas Kenebunkporte

Dieną nueikite iki paplūdimio (~1,5 km), išsimaudykite.

Paplūdimys Kenebunkporte

Vakare nueikite iki miestelio centro (~1,5 km) ir tilto per upę. Ten – seni namai, geriausi restoranai, kavinės, vakarais – gyva muzika.

Kenebunkporto miestelis

Antroji naktis lietuviškuose svečių namuose.

 


6 diena – Bostonas

Bostonas – vienas gražiausių JAV miestų, ir vienas labiausiai istorinių. Čia įvyko garsioji Bostono arbatėlė, nuvedusi prie JAV nepriklausomybės. Skirkite jam visą dieną

Iš ryto važiuokite į Bostoną. Pasijusite tikrais amerikiečiais, važiuodami iš nutolusio mažo miestelio į didmiestį: dauguma amerikiečių kasdien ~100 km važiuoja į darbą.

Palikite automobilį ne Bostono centre, nes parkavimo kainos Bostono centre plėšikiškos (10$ už valandą ir daugiau). Geras rajonas automobiliui palikti – South Boston. Tai – istorinis Bostono lietuvių rajonas, iš kurio į centrą galėsite nuvažiuoti metro. Priešingai daugeliui panašių JAV didmiesčių rajonų, jis išliko prestižinis ir saugus.

Prieš palikdami South Boston, užeikite į istorinį lietuvių klubą (nuotraukoje žemiau – dešinėje). Jeigu savaitgalis, galėsite jo rūsyje skaniai papietauti (vieninteliai lietuviški patiekalai visose šiaurės rytų JAV!). Reikia paskambinti į duris „Lithuanian kitchen“. Jei ne savaitgalis, galite užeiti vidun paskambinę į duris į lietuvišką kredito uniją „Taupa“, kuri dirba kasdien, apžiūrėti autentišką interjerą bei pamatyti, kaip atrodo gyviausia ir viena seniausių Naujosios Anglijos lietuvių bendruomenė.

Bostono lietuvių klubas

Pakeliui į Broadway metro stotį, žvilgtelkite į Šv. Petro lietuvių bažnyčią, statytą dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Ji atidaroma tik savaitgaliais mišioms.

Bostono lietuvių bažnyčia

Iš Broadway metro stoties nuvažiuokite į South Station metro stotelę (tai – tik viena stotelė, todėl galite pasirinkti verčiau eiti pėsčiomis). Galite užsukti į laivą, iš kurio amerikiečiai išpylė britišką arbatą ir taip pasipriešino Britanijos valdžiai, pasukdami link nepriklausomybės. Kiekvienam amerikiečiui tai – šventa vieta.

Pro Bostono finansinį centrą ir senutėles kapines pačiame miesto centre eikite iki Boston Commons, svarbiausio miesto parko.

Pasigerėkite įspūdinga arhcitektūra – Kapitolijumi (Masačusetso valstijos parlamentu ir vyriausybe), kitais pastatais ir Boston Commons paminklais. Po Bostono centrą smagu pasivaikščioti ir be tikslo: net ir kai kurie dangoraižiai čia labai seni ir labai puošnūs.

Bostono kapitolijus

Nueikite į West End rajoną, kur dauguma namų vis dar – seni prieškariniai raudonaplyčiai daugiabučiai. Kadaise čia gyveno daug žydų ir nemažai jų buvo kilę iš Lietuvos. Jei domina JAV žydų istorija, užsukite į Vilniaus sinagogą, kuri, iš rajono išsikėlus žydams, virto žydų muziejumi.

Bostono Vestendas

Iš Bowdoin metro stoties nuvažiuokite į Maverick stotį. Tenai, anapus vandens – kitoks Bostonas, skurdesnis, kur vyrauja imigrantai iš Lotynų Amerikos. Tačiau nuo ten, nuo pakrantės, galėsite pasigerėti puikiu vaizdu į Bostono dangoraižius. Ten galite ir pavakarieniauti.

Bostono panorama

Vakarėjant grįžkite su metro iki Broadway stoties ir pasiimkite automobilį.

 


7 diena

Priklausomai nuo to, kiek liko laiko, 7 dieną galite aplankyti tas Bostono vietas, kurias praleidote. Nuvažiuokite ir į Harvardo universitetą – jo pastatai labai didingi.

Galite toliau skristi į Niujorką ar Vašingtoną – abiems šiems miestams parengėme atskirus kelionių maršrutus!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *